Beytüllahim’de Gönüllü Çalışma Programı: Umut Çiçekleri Okulu


Umut Çiçekleri Okulu öğretmenlik ve idari işler için yardımcı gönüllüler arıyor.

Gönüllü çalışmak sorumluluk ve bağlılık ister, ama ilham verici ve uğraş isteyen birşeyler arıyorsanız bu iş tam size gore. Çocuklar ve güçlü bir öğrenme isteği taşıyan yetişkinlerle, hayal gücünüzü geliştirecek bir çalışmaya ne dersiniz?Eğer idari konularda da yeteneğiniz varsa, işte size gerçekten anlamlı bir fırsat.

Beytüllahim’de zaman geçirmek gerçekten buna değer. Eğer seçeneklerinizi açık bırakarak bu işin nasıl bir şey olduğunu öğrenmeyi tercih ederseniz burada bir süre misafir olarak kalabilir, başka işler yapacak bolca vakit içinde zaman, beceri ya da enerji olarak alçakgönüllü katkılarda bulunabilirsiniz. Ayrıntıları merak ediyorsanız okumaya devam edin.

 

Umut Çiçekleri Okulu’nda gönüllü çalışmaya gösterdiğiniz ilgi için teşekkürler. İşte konu ile ilgili temel bilgiler:

Okul Dönemi

Okul dönemi, her yıl 1 Eylül’de başlar ve 1 Haziran’da biter. Umut Çiçekleri Okulu yaz tatili ise 1 Haziran’da başlayarak 25 Ağustos’a kadar devam eder.

Yaz Okulu

Umut Çiçekleri Okulu her yıl 10 Haziran-20 Ağustos tarihleri arasında bir yaz okulu programı düzenler. Yaz okulu, yaz kampı (kapalı mekanlarda), topluluk iletişim geliştirme ve eğitim geliştirme faaliyetlerini içermektedir.

Gönüllüler nasıl çalışır?

Gönüllüler iki ana konu başta olmak üzere çeşitli şekillerde çalışmalara katkıda bulunaiblirler:

Öğretmenlik Okul dönemi boyunca yardımcı öğretmen olarak çalışabilirsiniz. Bu iş için, İngilizce konuşabilen ve özel öğretme becerileri olan kişiler tercih edilir.

Yaz tatili boyunca verilen dersler, Ek müfredat faaliyetleri, iyileştirme sınıfları, öğretmenler için iletişim geliştirme veya eğitim geliştirme kursları biçimindedir.

 

2006 yılı yazında, Umut Çiçekleri Okulu, öğrenme güçlüğü çeken çocuklar için İngilizce iyileştirme sınıfları açtı. Gönüllü öğretmenler çocuklara okuma, yazma ve heceleme konularında yardımcı olmaktadır.

İngilizce konuşabilen öğretmenler topluluğa İngilizce öğretme konusunda yardımcı olabilirler, örneğin konuşma becerilerini geliştirmeye yardımcı olmak amacıyla topluluktaki bir yetişkin grubuna ders vermek gibi.

İdari işler. Gönüllüler, sekreterya işleri, metin düzenleme ve düzeltme, halkla ilişkiler, proje yürütme, burs yazdırma, parasal kaynak toplama ve Umut Çiçekleri Okulu ile Beytüllahim’deki durum konusunda uluslararası ilgi uyandırma gibi ofis çalışmalarına katkıda bulunabilirler. Burs yazdırma ve maddi kaynak toplama konusunda tecrübeli gönüllüler büyük bir memnuniyetle kabul edilir.

Gönüllü Ünitesi

Okul, gönüllü çalışanlar için yemek hariç ücretsiz konaklama imkanı sağlar. Yerel yemekler ucuz ve kalitelidir ve çok geçmeden yerel aileler, geleneksel Arap misafirperverliği ile sizi sürekli yemeğe davet ederek ağırlamaya başlar.

Okul binasının en üst katındaki gönüllü dairesinde yatakhaneler ve özel odalar bulunur. Burada mutfak, banyo, uydu TV mevcuttur ve okulun bilgisayar odasında internete giriş mümkündür. Gönüllü çalışanların kaldığı yerin başlıca özelliği, çevredeki arazinin etkileyici manzarasına sahip olmasıdır.

Okul, gönüllü çalışanlara ücretsiz konaklama hizmeti sağlıyor olsa da konaklama birimindeki hizmetlere (su, elektrik , telefon) bağışta bulunmalarını yeğleriz. Kişi başına aylık 50 dolar veya 40 euro’luk bir bağış miktarı uygun olacaktır.

Gönüllüler ne kadar kalabilir?

Kişiler, öğretmenlik, örgüt çalışması ve özel projelere yardımcı olmak amacıyla bir ila oniki ay süre kalırlar. Bir aydan kısa süreli konaklamalar tavsiye edilmez (uyum süreci zaman almaktadır) ve en az üç ay kalınması önerilir. Barış süreci ve eğitime katkıda bulunmanın bir yolu budur ve aynı zamanda kişisel olarak tatmin edici olmakla birlikte Beytüllahim’de daha uzun bir dönem geçirmek için bir fırsattır. Eve döndüğünüzde uygulamak üzere barış ve demokrasi hakkında da çok şey öğreneceksiniz – Okulumuz bu alanda rakipsiz bir kuruluştur.

Gönüllüler, Umut Çiçekleri Okulu için ne kadar süre çalışmak istedikleri konusunda bizi önceden bilgilendirmelidir. Bizimle açık bir anlaşma yapmanızı ve bu anlaşmaya bağlı kalmanızı rica ederiz.

Sorumluluk

Umut Çiçekleri Okulu, savaşa karşı barışçıl çözümleri besleyecek tutum ve becerileri geliştirmek için kurulmuştur. Okul, aynı zamanda Filistin toplumu içinde pozitif değerleri geliştirmeyi ve dünya halklarında barışcıl bir anlayış ve iyi ilişkiler oluşturma amacına bir temel olarak Filistinli çocuklar ile diğer kültürler arasındaki ilişkileri geliştirmeyi amaçlar.

Bu çalışmamızda etkili olabilmek için bütün gönüllülerden çalışmalarını sorumluluk duygusu içinde yapmalarını rica ediyoruz. Gönüllüler, (düzen içinde ve sorumluluğu gerektiren) gönüllü çalışmak ile (düzensiz ve sorumluluğu gerektirmeyen) gönüllü misafirliği birbirinden ayırt etmelidirler.

Gönüllüler hangi becerilere sahip olmalıdır?

Umut Çiçekleri Okulu’nun barış ve demokrasi eğitimi konusundaki uygulamalı felsefesini anlayıp hemfikir,

Barış içinde birlikte yaşamaya ve insanlığın dayanışmasına inanmış,

İyi iletişim kurabilme becerilerine sahip,

Ortak çalışma anlayışına sahip (başkalarıyla bir ekip halinde birlikte çalışabilme),

Hem gönüllü çalışma hem de yüksek düzeyde planlama çalışmaları için istekli,

Farklı kültürel ortamda çalışabilme becerisine sahip,

Bilgisayar programları kullanabilen (Özellikle, MS Word, Excel ve Outlook)

Gönüllüler arıyoruz.

Aşağıdaki becerilere sahip olan kişiler de özellikle tercih nedenidir;

  • İyi liderlik yapabilme özelliği
  • Mükemmel anlaşma özelliği

Nasıl Başvurulur?

Ön görüşme yapmak istiyorsanız veya sormak istediğiniz sorular varsa lütfen, web sorumlusu Palden Jenkins’e e-posta yoluyla başvurunuz; palden.jenkins@btopenworld.com safemail(“palden.jenkins”,”btopenworld.com”,”e-mail the webmaster” )

Gönüllü çalışmak için başvurmaya karar verdiyseniz, aşağıdaki belgelerle birlikte görüşmek için okul ile temasa geçiniz:

1. Özgeçmiş (ingilizce)
2. Başvuru nedeninizi açıklayan ve aşağıdaki konuları içeren bir mektup;
+ Umut Çiçekleri Okulu’nda gönüllü olarak çalışmayı neden istiyorsunuz,
+ Umut Çiçekleri Okulu’na katkıda sağlayacağına inandığınız, sahip olduğunuz özellik ve beceriler,
+ Okulda gönüllü olarak çalışmak için beklenti ve istekleriniz,
+ Daha önce herhangi bir Filisitin kuruluşunda gönüllü olarak çalıştıysanız, bu kuruluşun isim ve adresi,
+ Ülkenizden veya önceki işvereninizden referanslar.

Seçim İşlemi

Umut Çiçekleri Okulu’nda gönüllüler için ayrılan yerler sınırlıdır.

Gönüllü çalışan seçiminden Umut Çiçekleri Okulu yöneticileri (akademik ve idari yöneticiler) sorumludur. Seçmeler, Umut Çiçekleri Okulu’nun mevcut ihtiyaçlarına ve yerel topluluğun gereksinimlerine gore yapılacaktır. Okul yöneticilerinin kararı, 10 iş günü içinde başvuru sahiplerine bildirilecektir.

HOPE FLOWERS SCHOOL

EDUCATION FOR PEACE & DEMOCRACY

PO Box 732, Bethlehem, Palestine

Tel: +972 2 274 0693 / 4975 Fax: +972 2 274 747084

E-mail: safemail(“hopeflowers”,”palnet.com” )hopeflowers@palnet.com

www.hope-flowers.org

 


Çeviren: Ahmet Olcay
Kaynak: http://www.hope-flowers.org/volunteer.html

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: