Neden Filistin’e Gitmeliyiz?

Maalesef, çoğumuzun Filistin’le ilgili sahip olduğu bilgiler, haberlerde bilmemize izin verilen kadarından ibaret. Biraz daha ileri gidenlerin bilgisi ise tarih ve siyaset ile sınırlı. Türkiye’de Filistin meselesine duyarlı olan ve birşeyler yapmaya çalışan grupların emeklerine saygımız sonsuz. Ancak bu duyarlılık, İsrail’i eleştirmekten ve sınırlı düzeyde ekonomik yardım yapmaktan öteye geçemiyor.

Biz inanıyoruz ki Filistin meselesi tüm insanlığı ilgilendiren bir sorundur. Hangi ideolojiye ve hangi inanca sahip olursak olalım, en temel ortak noktamız olan “insan olma” boyutu, harekete geçmek için yeterlidir.

Farklı gruplara, derneklere ve partilere mensup olmayanlar da, bireysel olarak birşeyler yapabilir. Sitemizin amacı da halihazırda Filistin’e ilgisi olan insanların, Filistin’e gitmesine yardımcı olmaktır. Sadece uçak paranız ve Türkiye’de harcadığınızdan daha az bir cep harçlığı ile duyarlılığınızı ve gerçeği keşfetme ihtiyacınızı gönlünüzle birleştirerek birkaç gün ya da birkaç ay, Filistin’e gidebilirsiniz. Ne olup bittiğini kendi gözlerinizle görebilir, işgal altında yaşamanın ne demek olduğunu bire bir yasayarak öğrenebilirsiniz.

Yakında sitemizde de yer vereceğimiz Filistin’e gidenlerin izlenimlerini okuduğunuzda da göreceksiniz ki, bu, hayata bakış açınızı büyük ölçüde değiştirecek paha biçilmez bir yaşam deneyimi.

Bu deneyimin size kazandıracakları şöyle özetlenebilir:

 • İşgal altında yaşamın ne demek olduğunu bire bir anlamak ve hissetmek
 • Zor hayat koşullarında yaşayan insanların günlük hayatlarında nelerle mücadele ettiklerine şahit olmak
 • 400 sene paylaşılan ortak kültürün izlerini görmek ve tarihi yeniden sorgulama ihtiyacı hissetmek
 • İşgalin ve savaşın ötesinde devam eden Filistin kültürünü görmek.
 • Filistinlilere dünyanın onları kaderine terk etmediğini orada oluşunuzla göstermek
 • Filistinliler’in size göstereceği inanılmaz düzeydeki samimiyeti, misafirperverliği ve sevgiyi yaşamak.

 • Yapacağınız cüzzi düzeydeki yemek ve yol harcamalarıyla dahi olsa Filistin ekonomisine katkıda bulunmak
 • Dünyanın birçok ülkesinden sizinle benzer kaygı, hassasiyet ve amaçlarla Filistin’e gelmiş gönüllülerle tanışmak ve arkadaş olmak.
 • Tüm bu zorluklar içinde insanların eğitime verdiği önemi görmek
 • Hala meyve veren 2500 senelik zeytin ağaçlarını görmek

 • Çoğu kimseyle İngilizce iletişim kurabilmek ve günlük hayatta size yetecek kadar Arapça öğrenmek
 • Filistinliler’den sabır ve dayanışma konusunda öğrenecek ne kadar çok şeyimiz olduğunu görüp şaşırmak

 • Mezarlıklar ve bombalanmış evler arasında oynayan çocukların gözlerindeki ışıltıyı ve hüznü bir arada görmek

 • Filistinliler’in pek de haksız olmadıkları “Buraya hiç Türk gelmez” yargısını değiştirmek
 • Karsılaştığınız manzaraları anlamlandırmaya çalışırken ruhunuz daraldığında Mescid-i Aksa’ya gidip huzur bulmak

 • Hz. Muhammed’in miraca yükseldiği yerde durarak, Hz. İsa’nın yürüdüğü “Acılar Yolu”nu izlemek

 • Zamanın durduğu Kudüs Eski Şehir sokaklarında hala Türkçe konuşan Ermenilere, Süryanilere rastlamak, şaşırmak ve sohbet etmek
 • Kültürler arası diyalog için kendi adınıza bir köprü vazifesi görmek

 • Karşılık beklemeden birşeyler vermenin hazzını yaşamak
 • Muhteşem Filistin yemeklerini tatmak
 • Zeytin ağaçlarıyla kaplı yollarda giderken binlerce yıllık geçmişi olan bu toprakların tarihini yeniden merak etmek ve öğrenmek
 • Üç ilahi din için de kutsal kabul edilen bu topraklardaki manevi atmosferi hissetmek
 • Kudüs’ün dünyanın merkezi olup olmadığını bire bir test etmek
 • Döndüğünüzde çevrenizdekilere anlatacağınız birçok anıya ve deneyime sahip olmak
 • Bir insanlık vazifesini bireysel olarak yerine getirmiş olmanın doyumunu yaşamak
 • Daha fazlasını yapmak için güdülenmek
 • Dünyanın başka yerlerindeki insanlık ayıplarına karşı istemli/istemsiz duyarlılığınızı arttırmak.
 • Türkiye’deki meselelere bakış açınızda yeni ufuklar açmak
 • Tatil olgusunun güneyde ya da Avrupa’da yıllardır yapageldiğimiz güneşlenmek-eğlenmekmüze gezmek kısır döngüsünün ötesinde de değerlendirebileceğini bire bir deneyimleyerek, bir dahaki seyahatiniz için planlar yapmaya başlamak
 • Ve gidince bu listeye eklemek isteyeceğiniz onlarca sebepiniz onlarca yeni sebep.Advertisements

12 Comments

 1. tarık akcan said,

  June 5, 2007 at 10:09 am

  Merhabalar,
  Öncelikle, yukarda belirtilen hususlarla ilgili emeklerinizden dolayı. teşekkür ediyorum. Rochel Corrie ile ilgili you tube’ ta yayınlanan videomuza bıraktığınız not sayesinde faaliyetlerinizden haberdar olduk.
  Uzun zamandır gitmek isteyipde yolunu izini bilmediğim, ama Yürekten ben filistinliyim, Filistinde kardeşim var diyebiliyorken… Güzel bir fırsat olarak değerlendiriyorum… Gitmek ve miraç topraklarında az da olsa yaşamak istiyorum yardımcı olursanız sevinirim.
  Sevgi Saygı ve Muhabbetlerimle

 2. admin said,

  June 10, 2007 at 7:04 am

  Merhaba Tarık Bey,

  Filistin’e gitmek istemeniz harika. Bu sitede gitmek için size gereken birçok bilgiyi bulabileceksiniz.Hangi programla ne kadar süreliğine gştmek istediğinize karar verdikten sonra sorularınız olursa cevaplarız ama bir programa yerleştirme işi yapmıyoruz..

  Bu tamamen bilgi sağlama amaçlı gönüllü bir site. Sorrularınızı buraya yazabilir ya da filistinegonul@gmail.com adresine gonderebılırsınız.

 3. gunes yildirim said,

  July 28, 2007 at 6:38 pm

  selamlar,
  bugun radikalde okudugum haberle siteden haberdar ederim. bu girisimin icin cok tesekkurler. weblogumda siteni duyurmaya calisicam.
  koseyazilari.blogcu.com, ve en kisa zamanda ben de gitmek istiyorum.

 4. July 30, 2007 at 10:12 am

  Ben de Gunes hanim gibi Radikal gazetesinden sitenizden haberim oldu .. yazi ve galerileri begendim … gazetedeki haberin sonunda Irak`a gitmeye niyetiniz var okudum .. bu konuda size yardimci olabilirim .. Cunku ben Irakliyim .. ve ianin bizim kulturmuzde onlarinkinden az degil ama medya sadece Irak`ta olup biten kotu syleri gosteriyor .. ben de bir Turk olarak Ulkeme barisi saglamak icin katkida bulunmak istiyorum .. Irak`a gelmek istiyorsaniz size yardimda bulunabilirim en azindan gonullu rehber olarak .. ve simdiden sesleniyorum evimiz ve ailem tum Turk kardeslerimize hos geldiniz diyor

 5. ali çaylı said,

  August 23, 2007 at 4:40 pm

  ben filistine gitmek istiyorum nasıl gidebilirim bana yardımcı olursanız sevinirim.ordaki insanlarda bizim kardeşlerimiz komşusu aç iken tok yatan bizden değildir desturuna uymak istemiyorum.allaha emanet olun…

 6. eda tağa said,

  September 4, 2007 at 2:48 pm

  Merhabalar,
  sitenize filistinle ile ilgili bilgi araştırırken rastladım.böyle bi sitenin olması beni çok mutlu etti ve çok duygulandım.hayattaki varlığımızın sadece kendimiz için olmadığı inancını taşıyarak çabamızın biraz da yardıma ihtiyacı olan insanlara ulaşması gerekiyor.filistin kalbimizde kanayan bir yara. zamanını bilmiyorum ama oraya gidip bütün gönlümle yardımcı olmak istiyorum.bu ALLAH(cc)’dan duamdır.
  sevgilerimle

 7. catakli said,

  December 11, 2007 at 3:14 pm

  selamun aleykum
  bende filistine gitmek onlara yardimci olmak istiyorum
  saglik okudum
  ve onlara yardim etmek istiyorum ama bilmiyorum gitmak icin ne yapmaliyim ayrica fransada ikamet ediyorum bu engel olmaz degilmi

 8. fatih said,

  March 3, 2008 at 11:04 am

  ya ne olur
  biri çıksın bize yardımcı olsun filistine gitmek isteyen binlerce genç var ama nasıl gideceğiz ve orda ne yapacağız bilmiyoruz ne olursunuz yardım edin yeter zülüm ettikleri

 9. March 3, 2008 at 7:45 pm

  Merhaba,

  Filistin’i anlamaya çalışmak, gitmek istemek güzel ama gerisini getirecek motivasyona da sahip olmak lazım. Bir anlık İsrail kızgınlığıyla içten geçen bir dilek midir bu yoksa planlı bir hedef mi? Gidince ne yapmak istiyorsunuz? Kendi içinizde bu sorgulamaları yapıp, uygun zamanlarınızı belirledikten sonra, bu blogu iyice bir okuyun. Size gereken bilgilerin tamamına yakını burada var. Şu an ana sayfadaki ilk üç başlık, yıl boyunca Filistin’de devam eden tüm gönüllü çalışma programlarını, diğer ikisi de Bir Zeit ve An Najah Üniversitelerinin yaz kamplarını detaylı şekilde anlatıyor.

  Dikkat edilmesi gerekn önemli bir nokta şudur ki kamp ya da gönüllü çalışma için mutlaka İngilizce seviyenizin anlayıp konuşabilecek düzeyde olması gerekiyor. Eğer İngilizce’niz yeterli değilse, gezmek ve tanımak için de gidebilirsiniz. Bu seçenekle ilgili bilgiler de sitede mevcut. Sadece unutmayın ki bu bir gönül işi, tur ya da danışmanlık hizmeti sağlayamıyoruz. Sizin de biraz gayret gösterip okumanız araştırmanız lazım. Amacınızı ve planınızı belli bir noktaya taşıdıktan sonra sorularınızı seve seve yanıtlarız. filistinegonul@gmail.com adresine yazabilirsiniz.

  Heveslerin hedeflere dönüşmesi dileğiyle…

 10. Kayhan ÖZKAN said,

  May 5, 2008 at 5:39 pm

  beni oraya götürmek için bi yol söyleyin lütfen, oraya gitmeliyiz buna yardım edin …

 11. Sümeyra Üzen said,

  June 23, 2008 at 8:29 am

  Merhaba

  Ben Kudüs teki üniversiteler hakkında bilgi almak istiyorum bana yardımcı olursanız sevinirim.

  Öncelikle ilk sorum Türkiye’den öğrenci kabul ediyorlar mı?Lise puanı ve öss puanı ile ilgili ne gibi istekleri var ? Kayıt için hangi belgeler gerekli? Üniversite harç miktarı ne kadar?Kalacak yer konusunda neler yapmamız gerekiyor?Üniversite ile bağlantıyı hangi adresten kurabilirim?

  Teşekkür ederim.

 12. June 23, 2008 at 8:11 pm

  Sevgili Sümeyra,

  Bu siteyi inceledin de sana çok mu profesyonel göründü de bu kadar spesifik bilgiler soruyorsun yoksa kendin araştırmaya mı üşeniyorsun?

  İnsanın aklına yeni fikirler gelmesi (mesela Kudüs’te okumak) insan beyninin gerçekleştirdiği en doğal süreç. Önemli olan bunu bir adım öteye taşıyıp eyleme dökebilmek değil mi? Sanırım bu da araştırmadan başlıyor. Mesela google.

  Bazıları için hayat fikirleri üretme aşamasında canlanıyor, çevreden yardım bahşediyor. Bazısı harekete geçerken bir elinden tutuyor. Bazısı da herşeyi başkaları halletsin diye bekliyor.

  Sümeyra’cım, biliyorum bunlar ağır laflar, çok üzerine alınma (belki de sadece istediğin bilgileri vermediğim kısmına takıldın, bilemiyorum)

  Hai sen bütün bu soruların cevabını bul da bu bloga bir katkı sağla, senin gibi gitmeyi düşünenler de nasiplensin 🙂


Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: